Humorystyczna bajka w wiosennym stylu ze zwierzątkami kojarzonymi z Wielkanocą.
© Piotr P. Walczak
Śnieg stopniał już dawno. Królik o klapniętym uchu wystawił nieśmiało nos z norki w której spędził ostatnie kilka miesięcy. Zaciągnął się głęboko świeżym powietrzem. WIOSNA! Czas poskubać zieloną trawkę, powygrzewać wyliniałe futerko na słońcu! Wyskoczył niemrawo z zimowego legowiska. Po długim okresie przebywania w ciemnościach, Królik długo mrużył oczy, zanim przywykł do oślepiającej jasności dziennego światła.
Jak okiem sięgnąć, rozciągał się przed nim soczysty, zielony dywan trawy. Zabrał się więc natychmiast za pierwsze, wiosenne śniadanie. Och, jak smakowały młodziutkie kępki! Jakże inne od suchych wiązek, które podjadał w zimie w swojej spiżarni! „Mniam, mniam, wspaniały smak” – myślał sobie Królik szczypiąc raz za razem soczyste źdźbła.
– Pi, pi, pi! – rozległo się nagle w pobliżu.
Królik zastygł w bezruchu. Z pyszczka sterczały mu dwa liście młodego mlecza – niczym monstrualne, zielone kły.
– Pi, pi, pi – pipipikowanie stało się bardziej natarczywe i dochodziło z małej, żółtej kuleczki toczącej się po zielonym dywanie wprost na Królika. W końcu kulka uderzyła w niego miękko, odbiła się i pipiknęła żałośnie. Królik drgnął, a z pyszczka wypadł mu jeden listek. Drugi listek wypadł mu, gdy kulka zapiszczała radośnie „Mama!”.
Mógł za to teraz dokładniej przyjrzeć się kulce. Okazało się, że jest puszysta jak królik i posiada dwie cienkie, różowe nóżki. Miała czarne oczka i mały dziobek.
– Pi, pi, pi! Mama! – krzyknęła radośnie żółta kuleczka.
– Nie jestem żadna mama – obruszył się futrzak. – Po pierwsze jestem królikiem, a ty kurczakiem, więc to niemożliwe. A po drugie, jestem facetem, więc to niemożliwe podwójnie – wyjaśnił rzeczowo.
– Och, ty na pewno jesteś moją mamusią, jesteś taka duża i puszek masz taki jak ja!
– Przecież ci tłumaczę, że jestem chłopakiem! – zdenerwował się Królik. – Poza tym nie przypominam sobie, żebym ostatnio znosił jakieś jajka!
– Nie znosisz jajek? – upewniało się kurczątko.
– W żadnym wypadku. Twoją mamą jest kura. Kura znosi jajka i z nich na wiosnę wylęgają się kurczęta, takie jak ty – pouczył żółtodzioba Królik.
– Och, co ja teraz zrobię? Kiedy wyszedłem z jajka, nie było nikogo, tylko wszędzie same skorupki. Pi, pi, pi, gdzie jest moja mamusia? – zaczął chlipać kurczaczek.
Królik był zły na tą małą żółtą kulkę, która piszczała i płakała, przeszkadzając mu w delektowaniu się pierwszym, wiosennym śniadaniem. Chciał mu powiedzieć, żeby poszedł szukać gdzie indziej matki kury, ale kiedy popatrzył na żałośnie kwilące kurczątko, żal mu się go zrobiło.
– Dobrze już dobrze, przestań kwilić mały, poszukamy twojej mamy. Trafisz z powrotem do gniazda?
– Chy… chyba tak! – zapiszczał radośnie Kurczak. – W tę stronę!
Żółta kulka dała nura w zielony dywan trawy i pognała przed siebie. Królik pokicał za nią. Po pięciu minutach króliczego kicania i kurczęcego truchtania znaleźli się nad leniwie płynącym strumykiem. Po obydwu jego stronach stały grube, stare wierzby. Wyglądały jak wielkie czupiradła kłaniające się sobie nawzajem. Długie, giętkie gałązki przypominały włosy tańczące na wietrze w które wpleciono mnóstwo korali. Te koraliki to były niezliczone ilości bazich kotków – wierzbowych kwiatów przypominających puszyste kuleczki.
Jedna z takich kulek spadła wprost pod nóżki Kurczaka. Ten pochwycił go bez zastanowienia w dziobek i zaczął dreptać dalej.
– Ej, Kurczak, po co ci ten kotek? Będziesz go jadł, czy co? – zapytał zaciekawiony Królik.
– No skądże, zaopiekuję się nim, mamusia go opuściła – powiedział Kurczak, delikatnie kładąc wierzbowego kotka na ziemi.
– Że, że co? – Królik aż przysiadł z wrażenia – zwariowałeś? Przecież to jest zwykły baziak, baziaki nie mówią, ani nic nie czują.
– Ten wszystko rozumie! Mówi, że jest bardzo samotny i potrzebuje mamusi. Więc ja będę jego mamusią.
– A ty Kurczak właściwie to jesteś chłopak czy dziewczyna? – zapytał Królik, a oczy miał jak dwa wielkie talerze.
– Chłopak jestem oczywiście, kogutek.
– To jak możesz być mamusią?! – wrzasnął Królik. – W dodatku mamusią wierzbowego kotka, który spadł z drzewa?! – pieklił się dalej. – Poza tym jesteś przecież dzieciakiem, który dopiero co wykluł się z jajka, a dzieci przecież nie mogą mieć dzieci!
– Nie krzycz tak wielka mamusiu, straszysz wierzbowego kotka… – Kurczak pogładził dziobem swoją małą znajdę.
Królik zamilkł nieco speszony. „Może rzeczywiście ten mały jakoś się rozumie z baziakiem?” – pomyślał. „W końcu, kto go tam wie…”
– Dobrze już dobrze, chodźmy dalej szukać twojej mamy kwoki, bo jak tak dalej pójdzie, to nie znajdziemy jej do wieczora.
– Ale… ale ja już nie bardzo wiem, gdzie jesteśmy, nie pamiętam w którą stronę iść – chlipnął kurczak.
– No a coś pamiętasz, w ogóle, cokolwiek, coś, no wiesz, byle co…. – tracił nadzieję futrzak.
– Pamiętam „beeeeee…” – powiedział Kurczak.
– Beeeeee? – postawił klapnięte ucho Królik.
– Tak jakby. Beeeeee.
Królikowi ucho klapnęło z powrotem. Znów miał wybuchnąć złością, ale ucho podniosło się na nowo. W oddali usłyszał coś jakby „beeeee”. Wytężył słuch, czy aby się nie przesłyszał. Beczenie powtórzyło się. Dobiegało z drugiej strony rzeczki.
– Chyba wiem w którą stronę powinniśmy iść – powiedział i pokicał w stronę kładki przerzuconej przez rzeczkę.
Kurczak potruchtał za nim z bazim kotkiem w dzióbku.
Po kilku chwilach dotarli na polanę skąd dochodziło beczenie. Na jej środku stał duży, wełnisty baran z pokaźnymi, kręconymi rogami na głowie. Szczypał trawę, a między każdym szczypnięciem wydawał żałosne pobekiwanie.
– Cześć Baranie – rzucił Królik na przywitanie.
– Dlaczego mnie przezywasz baranem, beeee?! – zabeczał Baran.
– Przezywam? Przecież jesteś Baranem – zdziwił się Królik.
– Ja ci pokażę barana! – zabeczał Baran, gniewnie zniżył łeb w stronę Królika i zaczął przebierać nerwowo jedną nogą. Wystraszony Kurczak schował się za futrzaka.
– Daj spokój baranku, daj spokój bo ja… – Królik zaczął się pomału wycofywać.
– Bo ja, bo ty, bo co? – ruszył za nim Baran gniewnie sapiąc nozdrzami.
– Bo mam Kurczaka i nie zawaham się go użyć! – zaryzykował Królik, wypychając biednego Kurczaka przed siebie.
Kurczak wyglądał przy Baranie jak pchła przy tłustym kocie. Trzymając kurczowo baziaka, zmrużył oczy ze strachu. Bał się nawet pomyśleć, co się zaraz stanie. Stała się jednak rzecz zupełnie nieoczekiwana. Baran, gdy zobaczył Kurczaka natychmiast cofnął się o dwa kroki, padł na ziemię i rozpaczliwie zabeczał.
– Nieeee, beeeeee, nieeeeee! Tylko nie kurczaki! Zabierzcie je ode mnie!
– Teraz pamiętam, pipipi! – zapiszczał Kurczak. – Kiedy wyklułem się z jajka, to beczenie mnie wystraszyło. Wyskoczyłem z gniazda i biegłem przed siebie!
– Aż dobiegłeś do mnie – stwierdził Królik.
– Tak, tak było! Gdzieś tutaj musi być moja mamusia! Pipipi!
– Nie rozumiem tylko jednego… – zastanowił się Królik. – Dlaczego wielki Baran boi się małego Kurczaka?
Ledwie powiedział te słowa, z zasuszonych zarośli otaczających polanę wyskoczyła najpierw pomarańczowa, a potem niebieska kulka. Zaraz za nimi wyskoczyła kulka fioletowa, brązowa, jasnozielona, czarna w jasne kropki, niebieska w żółte paski, żółta w czerwone kropki, o rety! Chmara kolorowych kulek potoczyła się po trawie wprost w kierunku beczącego żałośnie Barana.
– Tatuś, tatusiek, tatunio! Pipipi! – piszczały kolorowe kulki. Otoczyły Barana, pipikały radośnie, niektóre powskakiwały na niego i buszowały w jego gęstej, białej wełnie. Były to zupełnie takie same kurczaki jak Kurczak z wierzbowym kotkiem, ale jakieś takie… kolorowe.
– Khe, khe… – zakaszlał przypominając o swojej obecności Królik. – Słuchaj kolego, bara… baranku. A dlaczegóż to te maluchy nazywają cię… tatusiem?
– To nie jest wcale śmieszne – odparł Baran nie otwierając oczu. – To można powiedzieć nawet pewna… tragedia.
– Tragedia? Jak to? – zaciekawił się Królik, a Kurczak z wierzbowym kotkiem patrzył oszołomiony na buszujące w baraniej wełnie kolorowe pisklaki.
Baran westchnął i zaczął opowiadać.
– Tu niedaleko, w zaroślach, siedziała Kura na jajkach. Siedziała na nich przez długi czas. Nic nie jadła i nic nie piła, bo się bała, że jak opuści gniazdo, to jajka się zaziębią i kurczątka się nie wyklują. W końcu jednak musiała się napić i coś zjeść. Potruchtała szybko nad rzeczkę, napiła się, pojadła trochę i wróciła do gniazda. Wtedy okazało się, że ktoś jajka jej pomalował. Na pomarańczowo, niebiesko, fioletowo, brązowo, jasnozielono, czarno w jasne kropki, niebiesko w żółte paski, żółto w czerwone kropki i tak dalej i tak dalej. Tylko jedno jajko pozostało nietknięte, widać ten ktoś nie zdążył go pomalować. Kura bardzo się tym przejęła. Nie wiedziała, co się z takich pomalowanych jajek wykluje. Siadła jednak na nich znowu, bo jeżeli z kolorowymi jajkami coś będzie nie tak, to zawsze zostało przecież jedno normalne dla którego warto poświęcić jeszcze kilka dni. Siedziała więc dalej cierpliwie, aż dwudziestego pierwszego dnia skorupki zaczęły pękać. Jedno po drugim. Z kolorowych skorupek wyskakiwały kolorowe kurczaki. Z pomarańczowego jajka – pomarańczowy kurczak, z niebieskiego – niebieski….
– Z fioletowego – fioletowy, z brązowego – brązowy – wtrącił się Królik. – I tak dalej i tak dalej. I co było dalej?
– Dalej było tak, że wykluły się kurczęta ze wszystkich kolorowych jajek, ale zostało jedno. To nie pomalowane. Kura siedziała na nim jeszcze przez cały dzień, ale jajko było niewzruszone. Musiała jednak znowu czegoś się napić, coś przekąsić no i kolorowych kurczaków trochę przyuczyć do życia. Opuściła więc na trochę gniazdo, a kiedy wróciła, okazało się, że z ostatniego jajka zostały same skorupki, a po kurczaku nie ma śladu. Załamała się po tym nerwowo i gdzieś uciekła, a że ja byłem najbliżej, to kurczaki uznały, że jestem ich… tatusiem. Teraz nie mogę już jak dawniej skubać trawy, bo mi spokoju nie dają…
– Wygląda na to, że nerwowe załamanie Kury było nieuzasadnione – poinformował Królik Barana. – Bo zguba się znalazła.
– Ach, więc to ty jesteś tym ostatnim Kurczakiem? – Baran przyjrzał się uważnie pisklakowi.
– Tak, to ja, a to mój wierzbowy kotek – pogładził Kurczak baziaka.
– Pozostaje nam tylko odnaleźć kurczakową mamę – powiedział Królik. – Gdzie ona się może podziewać?
– A żebym to ja wiedział… – westchnął smętnie Baran. Zaraz jednak został zagłuszony przez radosny okrzyk pisklaków.
– Mama, mamusia! Pipipi! – kolorowe kurczaki zaczęły szybko opuszczać baranie futro i pędzić w stronę zarośli, skąd z głośnym gdakaniem wynurzyła się Kura. – Mamusia się znalazła, braciszek się znalazł mamo! – przekrzykiwały się kurczęta.
– Och naprawdę? Odnalazł się? – uradowana Kura podbiegła do równie ucieszonego Kurczaka z wierzbowym kotkiem.
– Mamusia! Pipipi! – zapiszczał Kurczak.
– Dzień dobry… babciu – odezwał się Królik. – Masz tu swojego Kurczaka i wnuczątko.
– Babciu? Jak to babciu? Wnuczątko? – Kura szeroko otworzyła oczy patrząc na wierzbowego kotka w dzióbku Kurczaka.
– Tak, wnuczątko – mrugnął Królik do Kury porozumiewawczo. – Nie wiem czy wnuczek czy wnuczka ale to już chyba Kurczak ci powie, hahaha! – roześmiał się Królik wesoło. Musnął delikatnie Kurczaka po grzebyku. – Wracam do siebie. Powodzenia mały. Pilnuj się mamy i braciszków.
– Do widzenia! Do zobaczenia Króliczku – piskał Kurczak na pożegnanie. – Dziękuję!
Królik odwrócił się i pokicał w stronę kładki na rzeczce. Na mostku przystanął i popatrzył jeszcze jak wesołe kolorowe kropki oddalają się w stronę zarośli wraz ze swą mamą Kurą, a Baran, już bez żałosnego beczenia, poszczypuje w spokoju trawę. Uśmiechnął się pod wąsatym nosem, wrócił w pobliże swojej norki i zabrał się za przerwane, wiosenne śniadanie.
K O N I E C
Mam nadzieję, że bajka Ci się spodobała 🙂 Zapraszam do czytania innych opowieści z tej strony. Jeśli chcesz dorzucić cegiełkę do jej rozwoju, możesz kupić moją książkę „Herbus Poziomka” w wersji drukowanej, jako e-book lub audiobook. Pozdrawiam, Piotr Walczak
25 marca 2021 at 13:57
prośba o wykorzytsanie
Czy można historię wykorzystać do projektu pro publico bono? Nauczyciele czytają dzieciom?
24 marca 2021 at 06:48
Moim zdaniem jest to bardzo
Moim zdaniem jest to bardzo kiepski tekst, bez żadnego przesłania. Jestem zdumiona, że są nauczycielki,które czytały go swoim uczniom.
24 marca 2021 at 22:42
Bajka
Jestem zdumiona, że osoba dorosła nie jest w stanie samodzielnie w czytanej bajce odnaleźć przesłania. Tak dla przykładu podam kilka takich przesłań, które ja znalazłam:
1). Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – królik bezinteresownie pomógł kurczaczkowi.
2). Gdy dziecko się zgubi powinno poprosić dorosłego o pomoc.
3). Duży nie zawsze znaczy silny, mały nie zawsze znaczy słaby – baran przestraszył się kurczaczka.
4). I przesłanie do rodziców, żeby swoich najmłodszych dzieci nawet na 5 minut nie zostawiać samych, bo mogą się wystraszyć i zniknąć.
14 września 2024 at 20:32
Bez przesłania?
Dla mnie przesłanie jest jasne 🙂 🙂 🙂
Może jeszcze raz Pani przeczyta i wtedy zrozumie ?
21 marca 2021 at 10:22
Wiosenna bajka 🙂
Dziękujemy Panie Piotrze za śmieszną fajną bajkę! 🙂
Bardzo nam się podobała! Pozdrawiamy serdecznie!
21 marca 2021 at 12:24
🙂
Cieszę się i dziękuję za komentarz, pozdrawiam 🙂
20 kwietnia 2020 at 18:17
Bardzo ciekawe opowiadania
Bardzo ciekawe opowiadania
16 kwietnia 2020 at 06:31
bajka wielkanocna
Witam!
Moja poprzedniczka, nauczycielka przedszkola również pytała czy może na stronie internetowej grupy udostępnić tą bajkę. Ja również proszę o zgodę ale nie mogę wysłać info na pocztę.
Proszę o odpowiedź
16 kwietnia 2020 at 11:38
Udostępnianie
Tak jak pisałem wcześniej: udostępniać można na stronach / FB wyłącznie w formie linku do bajki (bez przeklejania treści). Pozdrawiam!
12 kwietnia 2020 at 20:43
Bajka
Niestety ani mi ani mojej młodszej siostrze się nie podobało. Bardzo chaotyczna bajka, za dużo opisów i mam wrażenie że autor tekstu był bardzo zdesperowany. Opisy typu”kor wrzeszczał” albo „żałosne kwilenie” są nie na miejscu w bajce dla dzieci. Przynajmniej dla mnie tworzy to taką nie przyjemną atmosferę. Pozdrawiam.
13 kwietnia 2020 at 06:37
🙂
Może inne bajki Wam się spodobają 😉 Pozdrawiam świątecznie 🙂
11 kwietnia 2020 at 20:05
Dziękujemy Panie Piotrku :)).
Dziękujemy Panie Piotrku :)). Bajeczka bardzo nam się podobała.
11 kwietnia 2020 at 20:23
:))
Bardzo dziękuję za miły komentarz. Cieszę się, że się podobała 🙂
9 kwietnia 2020 at 17:10
Bajka
Dzień dobry,
Jestem nauczycielką w przedszkolu we Wrocławiu. Bardzo spodobała mi się Pana bajka i chciałabym pokazać ją moim przedszkolakom. Chciałabym to zrobić w formie nagrania (sam głos). Czy zgodzi się Pan na to?
Pozdrawiam
10 kwietnia 2020 at 06:18
🙂
Pewnie się zgodzę ale proszę o kontakt na maila.
9 kwietnia 2020 at 09:42
pytanie
Witam Panie Piotrze, czy mogę udostępnić pańską bajkę na profilu fb biblioteki publicznej? Pozdrawiam!
9 kwietnia 2020 at 13:49
Udostępnianie
Można udostępniać linki do bajek, nie wolno wklejać treści na inne strony/profile.
6 kwietnia 2020 at 06:04
to jest bardzo dziwne.
to jest bardzo dziwne.
5 kwietnia 2020 at 09:25
pytanie do autora
Dzień dobry Panie Piotrze. Próbowałam wysłać maila, ale nie udało się, odrzuca Pana adres. Jestem nauczycielką w Przedszkolu Publicznym w Szczecinie. W związku ze zdalnym nauczaniem, przeszukuję internet pod kątem ciekawych pomysłów dla moich 6-latków i trafiłam na Pana super wesołą bajkę. W normalnych warunkach, po prostu przeczytałabym ją mojej grupie, ale ponieważ warunki normalne nie są, jestem zobligowana regulaminem strony, do zapytania Pana o zgodę. Otóż, dokonałam nagrania, czytanego przeze mnie, teksu Pana autorstwa i okrasiłam je własnoręcznie wykonanymi ilustracjami. Chciałabym przesłać nagranie moim dzieciom, stąd moja prośba i pytanie: czy mogę? Pozdrawiam Pana serdecznie, licząc na rychłą odpowiedź. Joanna D.
5 kwietnia 2020 at 14:28
🙂
Pani Joanno, może Pani 🙂 Mój mail rabegla(m@łpa)gmail.com – chętnie posłucham.
2 kwietnia 2020 at 17:58
Bajka extra. Uśmiałam się
Bajka extra. Uśmiałam się strasznie. Dzieciaki 4 i 7 lat też. Sama wymysłam dzieciom bajki. Ale ta to mistrzostwo; )
2 kwietnia 2020 at 18:11
🙂
Dziękuję 🙂
1 kwietnia 2020 at 12:42
# opowieść
jak wiadomo teraz nie chodzimy do szkoły i mamy lekcje prze internet. jednak mnie i mojej młodszej siostrze -Mai (która chodzi do 3 klasy) nie spodobały się takie zajęcia .więc postanowiliśmy stworzyć własną szkołę i w naszym domu i się w niej pouczyć …….nie było łatwo…..Maja poustawiała w naszym pokoju ławki( my mamy w domu takie plastikowe ławki przenośne)i krzesła.a ja przyniosłam dzwonek(zamiast tego dzwonka na lekcje) i posprzątałam z grubsza w pokoju.Moja mama -Agnieszka zrobiła nam 2 śniadanie tak jakbyśmy szły do szkoły.spakowałyśmy nasze tornistry i byłyśmy już prawie gotowe ale……..
oprzytomniałyśmy że nie mamy nauczycielki…..jednak nasza mama miała wolne więc skorzystałyśmy z tego i wzięłyśmy ją na nauczycielkę.Świetnie się bawiłyśmy
1 kwietnia 2020 at 12:22
podziękowania dla 1 komentarza z opowieścią!!! 🙂
mam nadzieję że przeczytaliście już mój 1 komentarz (o tytule:plis!z moją wiadomością nie można czekać!)a jeśli nie to bardzo Was do tego zachęcam-może jakaś opowieść odmieni w nas coś na zawsze???dziś jednak chciałam podziękować za 1 komentarz, który mi się spodobał (o tytule:opowieść) i bardzo cieszę się z tego że ta osoba zechciała podzielić się z nami Swoją opowieścią!!! mam nadzieję że niedługo pojawi się więcej komentarzy z ciekawymi opowieściami(bardzo chciałam do tego zachęcić bo warto dzielić się przygodami,które lubimy ! 🙂 ) po za tym chciałam również zachęcić do przeczytania krótkiego wpisu w komentarzu anonimu który znajdziecie kiedy klikniecie na mój poprzedni komentarz.a kiedy Wy podzielicie się takim wpisem w swoim komentarzu będę bardzo wdzięczna i na pewno napiszę podziękowania dla tych osób!chciałam uprzedzić że jeśli zdarzy się że będzie wiele komentarzy kiedy wejdę na tą stronę znowu to oczywiście postaram się napisać podziękowania dla każdego osobno ale jeśli nie dam rady zrobić tego dla Wszystkich którzy napiszą to będą podwójne podziękowania.;) ogłoszę że możecie napisać również żart albo zagadkę w takim komentarzu-napiszcie wtedy :# zagadka lub # żart a kiedy piszecie opowieść to # opowieść!
31 marca 2020 at 17:41
opowieść
byłam z rodzicami………na wycieczce.Kiedy wróciliśmy i włączyliśmy telewizję okazało się że wróciliśmy o 1 godzinę za późno bo rodzice powiedzieli że wrócimy idealnie na mój ulubiony film……….ale było 1 godzinę po filmie:( .ale horror dotknął nas wtedy kiedy tata przełączył na popołudniowe wiadomości!(myślicie sobie :”pewnie nie lubi wiadomości….i tak mówi.)ale nie!
działo się to czego się spodziewaliśmy-niestety nadeszło to w złym czasie………okazało się że w Polsce jest 1 przypadek Koronawirusa!Przestraszyłam się-przecierz byliśmy właśnie na wycieczce- czy to możliwe żebyśmy się zarazili???ale na szczęście nie……
31 marca 2020 at 17:25
plis! z moją wiadomością nie można czekać!
plis ! żebyście kiedy skończycie czytać mój komentarz szybko napisali swój odjechany (czyli fajny) komentarz!tylko błagam : szybko ! będę czekać na wasze komentarze!( o ile napiszecie je szybko 🙂 )temat dowolny! byle komentarz był krótki i fajny! o tym co sami chcecie! zapewniam że nawet jeśli nie nie masz konta to na tej stronie możesz za darmo napisać swój komentarz!( i nie musisz martwić się o Twoją prywatność!-strona jest chroniona i nie udostępni niczego co napisałeś bez Twojej zgody!)więc proszę Cię o tylko 1 mały komentarz!!!nie chcę się nudzić! :(a inni też na pewno z przyjemnością przeczytają Twoją opowieść!tylko pamiętaj:jeżeli nie chcesz dzielić się swoimi przeżyciami-nie musisz!,
31 marca 2020 at 16:36
jest ok ale ta strona jest lepsza 🙂
lubie czytac kom. i ruzne takie np.ogladac filmiki ale nuda jak sie sprawdza cos na zadanie dom. i sie musi czytac to czego sie nie chce.. 🙁 wszystkie strony sa ok ale wasza jest lepsza!
bo sie nie nudze tylko obrazki i ogladam i wiem.tyle ze to nie wasza wina ale ogulnie takie strony sa nudne ale wasze naprawde roznia sie tym ze macie obrazki i nie trzeba czytac wiec wielki + dla was.i nawet maluch jak oglada takie obrazki to wie co to jest a nie czytac:(!!!!! wiec super
31 marca 2020 at 16:15
mapa
dziękuję za mapę ”terenową”.Robiłam pracę plastyczną i była mi bardzo potrzebna.Na żadnej stronie nie mogłam znaleźć dobrej mapy, żeby narysować na kartce Polskę.Dziękuję,że na waszej się taka znalazła.Cieszę się,że wreszcie ją znalazłam, bo muszę przesłać nauczycielce tą pracę do końca tygodnia. 🙂
30 marca 2020 at 19:13
Mojego 3,5 latka uśpiła już
Mojego 3,5 latka uśpiła już połowa. To teraz ja sobie doczytam do końca 😀 super.
16 marca 2020 at 21:08
podziekowania
Chciałam Panu wraz z moimi Synkami podziękować za bardzo piękne mądre i pouczające bajki. Prosimy o więcej bo juz prawie wszystkie przeczytalismy już na dobranoc 🙂
17 marca 2020 at 13:37
🙂
Dziękuję Pani Mileno 🙂 Póki co, brakuje mi ostatnio czasu na pisanie ale mam kilka rozpoczętych bajek, które cierpliwie czekają na dokończenie. Serdecznie pozdrawiam!
26 maja 2019 at 20:49
Fantastyczna
Cudowna, lekka, wesoła bajka nie tylko na dobranoc. Zachwyciła dzieciaczki w przedszkolu. Po czytaniu dzieci natychmiast zabrały się za ilustracje do wesołej historii. 🙂
21 kwietnia 2019 at 19:25
To opowiadanie było bardzo
To opowiadanie było bardzo przyjemne zarówno dla mnie do czytania, jak i dla dzieci do słuchania 🙂
14 kwietnia 2019 at 19:19
Fajnie napisana, dzieciaki
Fajnie napisana, dzieciaki zachwycone:)
15 kwietnia 2019 at 16:14
🙂
Cieszę się 🙂
13 kwietnia 2019 at 20:27
🙂
Czytałem córce bajeczkę. Zasnęła w trakcie czytania, a ja…musiałem dokończyć dla siebie, bo bardzo mnie zaciekawiła 🙂 Dzięki.
15 kwietnia 2019 at 16:13
🙂
Dziękuję, pozdrawiam 🙂
11 listopada 2018 at 19:53
Narodowy bajkopisarz
Szanowny Panie Piotrze, niniejszym w dniu dzisiejszym po przeczytaniu kilku Panskich bajek, opowiadan, mojej corce postanowilem dolaczyc PANA do panteonu naszych narodowych wieszczy, ten numer ,,Wiosenna bajka wielkanocna,, jest poprostu bezbledny.
12 listopada 2018 at 18:00
🙂
Wielke dzięki za tę opinię, niezwykle mi miło, choć do wieszcza to mi jeszcze baaardzo daleko 🙂 Pozdrawiam ciepło 🙂
21 grudnia 2020 at 18:37
ine
lol
23 maja 2018 at 19:04
Bardzo fajne , polecam
Bardzo fajne , polecam
3 kwietnia 2018 at 19:54
To było fajne + fajne!!!!!!!
To było fajne + fajne!!!!!!!!super! Mówi Lexi, 8. Barzo dobre ale chciałabym więcej fantazji, mówi Wiktoria, lat 6
4 kwietnia 2018 at 14:40
Dziękuję 🙂
Dziękuję i pozdrawiam wiernych Czytelników 🙂
30 marca 2018 at 21:38
Dzięki
Polecam, świetne!
25 marca 2018 at 19:49
Super
Moja córka też sie cały czas śmiała. Świetna bajka…ale lepiej nie czytać przed snem ,bo tak wciąga że ze spania nici 😉
26 marca 2018 at 14:07
🙂
Dziękuję, miło przeczytać takie komentarze. Pozdrawiam serdecznie 🙂
30 kwietnia 2017 at 17:55
Wielka radosc
Mojemu synkowi bardzo podobała sie ta wesola i dowcipna bajeczka. Podczas czytania, caly czas sie smial. Dziękujemy:-)