Odczytywanie godzin z tarczy zegara to umiejętność, którą dzieci powinny nabyć w klasie 2 – 3 szkoły podstawowej. Dla uczniów, którzy uczą się odczytywania godzin, przygotowaliśmy kilka darmowych kart pracy do wydruku, które pomogą w opanowaniu tej umiejętności. Są to karty, które mogą posłużyć jako sprawdzian a także karty uniwersalne, gdzie samemu można zadać godzinę do odczytania lub do wrysowania wskazówek w tarcze zegarowe. Dla przypomnienia: godzina ma 60 minut, kwadrans to 15 minut, północ jest o 24:00 a południe o 12:00…

Odczytaj godzinę z zegara - karta pracy
Pierwsza karta pracy zawiera 16 tarcz zegarowych. Godziny które wskazują wskazówki, należy wpisać pod spodem każdej tarczy. Można wpisać godziny dopołudniowe jak i popołudniowe.

Odczytaj godzinę z zegarów – karta pracy 1

Narysuj wskazówki na zegarze - karta pracy
Druga karta pracy zawiera 16 tarcz zegarowych bez wskazówek. Pod spodem zapisane są godziny. Na zegarach należy narysować wskazówki, tak aby pokazywały właściwą godzinę.
Narysuj wskazówki na zegarze – karta pracy 2

Narysuj wskazówki na zegarze - karta pracy 3
Trzecia karta pracy jest bardzo podobna do drugiej. Pod spodem zapisane są godziny w formie tekstowej. Na zegarach należy narysować wskazówki, tak aby pokazywały właściwą godzinę.
Narysuj wskazówki na zegarze – karta pracy 3

Uniwersalna karta pracy z zegarami - 4
Czwarta karta pracy jest uniwersalna. Można ją wydrukować i dostosować do własnych potrzeb wpisując odpowiednie godziny bądź rysując wskazówki na tarczach.

Uniwersalna karta pracy z zegarami – 4

Karta pracy z zegarami rzymskimi - 5
Piąta karta pracy to sprawdzian umiejętności odczytywania czasu z zegarów, na których godziny zapisano w liczbach rzymskich. Zawiera 16 tarcz zegarowych z miksem różnych zadań.
Karta pracy z zegarami rzymskimi – 5

Na naszej stronie znajdziesz tarcze zegarowe do wydruku, które można powycinać i zrobić z nich papierowe zegary do nauki godzin.