Gra “Państwa-Miasta” to popularna zabawa słowna, którą można grać w grupie osób. Zasady są proste, a gra rozwija wiedzę, głównie geograficzną oraz szybkość myślenia. Oto jak się gra:

 1. Uczestnicy i przygotowanie: Gra wymaga co najmniej dwóch osób, ale im więcej graczy, tym jest ciekawiej. Każdy gracz potrzebuje arkusza papieru i długopisu.
 2. Kategorie: Na początku ustala się kategorie, które będą używane w danej rundzie. Typowe kategorie to:
  • Państwo
  • Miasto
  • Rzeka
  • Zwierzę
  • Roślina
  • Imię
  • Przedmiot
  Lista kategorii może być modyfikowana i dostosowywana do grupy.
 3. Wybór litery: Ktoś wybiera lub losuje literę alfabetu, która będzie początkiem wszystkich słów w danej rundzie.
 4. Zapisywanie słów: Na sygnał uczestnicy zaczynają pisać po jednym słowie do każdej kategorii, zaczynającym się na wybraną literę. Na przykład, jeśli literą jest “B”, uczestnicy mogą napisać “Belgia” pod Państwo, “Bydgoszcz” pod Miasto, “Borsuk” pod Zwierzę, itd.
 5. Zakończenie rundy: Runda kończy się, gdy pierwsza osoba skończy wypełniać wszystkie kategorie i powie “stop” lub po upływie ustalonego czasu. Wtedy wszyscy przestają pisać.
 6. Punktacja: Gracze, kolejno, odczytują swoje odpowiedzi. Jeżeli tylko jedna osoba wpisała słowo w danej kategorii, otrzymuje 15 pkt. Za każde unikalne, poprawne słowo przyznawanych jest 10 punktów. Jeśli dwie osoby mają to samo słowo, każda z nich otrzymuje mniej punktów (np. 5 pkt). Jeśli odpowiedź jest niepoprawna lub nie istnieje, punktów się nie przyznaje.
 7. Kolejne rundy i wygrana: Gra toczy się przez ustaloną liczbę rund lub do momentu, gdy uczestnicy zdecydują się zakończyć. Zwycięzcą jest osoba, która po wszystkich rundach ma najwięcej punktów.

“Państwa-Miasta” to świetna gra na rozwijanie kreatywności, szybkości myślenia oraz wiedzy z różnych dziedzin. Jest też doskonałym sposobem na spędzenie czasu w podróży czy na przerwie.

Pobierz Planszę do Gry “Państwa-Miasta”!

Pobierz planszę do gry offline Państwa Miasta w pdf.

Jeśli szukasz świetnego sposobu na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, to jesteś we właściwym miejscu! Oferujemy Ci gotową do wydruku planszę do jednej z najbardziej popularnych gier słownych – “Państwa-Miasta”.

Co Znajdziesz w Pliku PDF:

 • Planszę do gry “Państwa-Miasta” w wysokiej rozdzielczości.
 • Wyraźnie oznaczone kolumny dla każdej z kategorii.
 • Instrukcje i sugestie dotyczące gry.

Jak Pobrać i Korzystać:

 1. Kliknij przycisk “Pobierz PDF” poniżej.
 2. Otwórz plik w swoim ulubionym czytniku PDF.
 3. Wydrukuj tyle kopii, ile potrzebujesz.
 4. Zbierz grupę przyjaciół lub rodzinę i zacznij zabawę!

Pobierz PDF

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony i życzymy fantastycznej zabawy z grą “Państwa-Miasta”!