Artur Oppman

Raz wilk kością się zadławił,
Gardziel sobie zakrwawił,
Już się prawie dusi,
Umierać musi.

O niewdzięczności. Na podstawie jednej z bajek Ezopa.

Opracowanie: © Piotr P. Walczak

Wilk ucztował szybko i chciwie. Tak szybko, że w końcu ostra kość utknęła mu w gardle. Cierpiał z tego powodu przez wiele dni. Spuchnięte gardło bolało, a w dodatku nie mógł jeść ani pić. Ból był coraz bardziej nieznośny i Wilk prosił napotkane zwierzęta żeby mu pomogły. Te zazwyczaj uciekały, gdy tylko zobaczyły Wilka.

Wilk spotkał w końcu Żurawia i zwrócił się do niego o pomoc.

– Masz długą szyję i sięgniesz głęboko w moje gardło – powiedział z trudem. – Wyjmij kość, a spotka cię z mojej strony wielka nagroda – rzekł do ptaka.

Żuraw długo się opierał żeby zajrzeć w gardło Wilka. Wkładanie głowy w paszczę najeżoną ostrymi zębami, to nie był najlepszy pomysł. Był jednak bardzo ciekawy nagrody, którą obiecał mu Wilk, więc w końcu zdecydował się mu pomóc. Wilk szeroko otworzył pysk, a Żuraw włożył do niego głowę i po chwili wyciągnął kość. Wilk zacharczał uradowany, po czym bez słowa zaczął odchodzić, nie spoglądając nawet na Żurawia.

– Zaczekaj! – krzyknął zaniepokojony ptak. – A gdzie moja nagroda?

Wilk przystanął i odwrócił się w stronę Żurawia.

– Powinieneś być zadowolony, że nie zamknąłem pyska, gdy grzebałeś w moim gardle – zawarczał nieprzyjaźnie. – Oszczędziłem ci życie, to wystarczająca nagroda.

Po czym zniknął w zaroślach.

Nie oczekuj nagrody od kogoś, kto zły jest z natury.

luty, 2023

Piotr Walczak autor bajek dla dzieci

Mam nadzieję, że bajka Ci się podobała 🙂 Zapraszam do czytania innych opowieści z tej strony. Jeśli chcesz dorzucić cegiełkę do jej rozwoju, możesz kupić moją książkę Herbus Poziomka w wersji drukowanej, jako e-book lub audiobook. Pozdrawiam, Piotr Walczak

Tak Piotrze, kupuję!