Pasowe ukształtowanie powierzchni Polski – mapa konturowa
Pasowe ukształtowanie powierzchni Polski spowodowane zostało działaniem sił wewnętrznych i zewnętrznych. Wędrując z południa na północ obserwujemy cztery pasy: gór, kotlin podkarpackich, wyżyn oraz nizin.
Mapa Polski z podziałem na pasy ukształtowania powierzchni
Pobierz pdf z mapką i opisem
Pas gór tworzą dwa łańcuchy górskie: Karpaty i Sudety.
Pas kotlin podkarpackich to obniżenie terenu składające się z Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Oświęcimskiej.
Pas wyżyn składa się z Wyżyny Śląskiej, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Małopolskiej (którą stanowi Wyżyna KieleckaWyżyna Lubelska z Roztoczem na wschodzie). Na Wyżynie Kieleckiej znajdują się Góry Świętokrzyskie.
Pas nizin to rozległy obszar na który składają się trzy główne części: Niziny Środkowopolskie, pojezierza i pobrzeża. Do Nizin Środkowopolskich zaliczamy: Nizinę Śląską, Nizinę Południowowielkopolską, Niziny Mazowieckie, Nizinę Południowopodlaską, Nizinę Północnopodlaską oraz Polesie Lubelskie. Pas pojezierzy obejmuje m.in. Pojezierza Pomorskie, Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Suwalskie i Pojezierze Wielkopolskie. Wąski pas pobrzeży ciągnie się wzdłuż brzegów Morza Bałtyckiego. Pas ten obejmuje Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie oraz Pobrzeże Gdańskie.
Poniżej mapka z pdf do wydrukowania, którą można wykorzystać do ćwiczeń dla dzieci uczących się pasowego ukształtowania Polski. Można ją wykorzystać do ćwiczeń typu: pomaluj pas gór na czerwono, pas pobrzeży na zielono, oznacz numerami odpowiednie pasy itd.
Konturowa mapa Polski z pasami ukształtowania powierzchni
Pobierz pdf z mapką do ćwiczeń