Bajka o niebieskim smoku

Skrypcik: Bajka o smoku, który jest trochę inny od swoich braci. Ma przez to pewne przykrości i jest z tego powodu smutny. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi... no ale o tym przeczytacie już w bajce. Bajka jest niedługa, czas czytania: około 5 minut.

© Piotr P. Walczak

Dawno, dawno temu, kiedy na świecie nie było jeszcze wielkich miast, samolotów, smartfonów ani nawet Facebooka, ziemia roiła się od smoków. W tamtych odległych czasach, smoki były zazwyczaj zielone. Nasza bajka dotyczy jednak smoka, który był całkiem niebieski.

Nasz bohater wyglądał zupełnie tak samo jak inne smoki. Całe ciało pokryte miał łuskami, na grzbiecie sterczały dumnie ostre kolce a po bokach wyrastały mu całkiem spore skrzydła. Miał też długi ogon, pysk najeżony zębami i wielkie oczy. Jednym słowem: smok. Tyle, że? NIEBIESKI.

Niebieskość smoka nie była jednak jedyną cechą, która odróżniała go od innych braci. Wszystkie smoki potrafiły ziać ogniem. Na zawołanie z ich przepastnych gardeł wydobywał się ognisty podmuch. Niebieski smok tego nie potrafił. Pluł, kaszlał, kichał ale na próżno. Jego nozdrzy nigdy nie opuścił nawet nikły dymek.

Zielone smoki naśmiewały się z niebieskiego brata a jemu było z tego powodu bardzo przykro. Tak bardzo chciał być zielony! Ziać ogniem jak inne smoki! Nasz smok próbował różnych zabiegów. Tarzał się w trawie i mchu, zanurzał w leśnych bajorkach pokrytych zieloną rzęsą, robił nawet okłady z mokrych liści. Wszystko na próżno. Niebieskie łuski za nic w świecie nie chciały zmienić się w zielone.

Tak samo było z ogniem, którego niebieski smok nie potrafił wydobyć ze swej paszczy. Nie miał nawet pomysłu jak się zabrać za leczenie, bo nie było żadnych smoczych lekarzy ani nawet znachorów. Smoki ZAWSZE potrafiły ziać ogniem i nigdy nie było przypadku, że któryś tego nie potrafił. Do czasu urodzin niebieskiego smoka.

W końcu nasz bohater pogodził się ze swoim kolorem, choć czasami robiło mu się smutno, gdy napotkane zielone smoki uśmiechały się dziwnie na jego widok.

Pewnego razu niebieski smok wybrał się nad rzekę. Położył się na brzegu i patrzył na wolno płynącą wodę. Nagle poczuł ukłucie. To smokomar ukłuł go w szyję, bezczelnie zabzyczał i siadł mu na głowie. Smokomary były bardzo złośliwymi stworzeniami. Żywiły się smoczą krwią i były wielkości dużego wróbla. Nieznośnie bzyczały i były bardzo przebiegłe. Musiały być sprytne, bo gdy smok w porę spostrzegł smokomara, mógł go usmażyć jednym ziewnięciem.

Niebieski smok nie potrafił ziać ogniem, mógł się więc opędzać jedynie skrzydłami i kłapać zębami. Z tego akurat smokomary niewiele sobie robiły. Zaraz pojawiło się kilku następnych, chętnych na smoczą krew. Zaczęły krążyć nad głową niebieskiego smoka i niemiłosiernie brzęczeć.

I wtedy stało się coś nieoczekiwanego. Rozdrażniony smok prychnął nozdrzami w kierunku smokomara, a ten w jednym momencie zesztywniał i spadł jak kamień z dźwięcznym brzękiem na ziemię. Wokół padłego smokomara trawa w jednym momencie pokryła się śnieżnobiałym nalotem. Smok dmuchnął mroźnym oddechem w kierunku innego smokomara a ten spadł na trawę tak jak poprzedni. Niebieski smok odkrył, że potrafi ZAMRAŻAĆ.

Kilka dni po tym odkryciu niebieski smok drzemał w lesie niedaleko Jeziora Głębokiego, kiedy nagle coś go przebudziło. Do jego uszu docierały jakieś niepokojące dźwięki od strony jeziora. Zaniepokojony wyskoczył z lasu i zobaczył topiące się w wodzie dwa małe smoczątka. Po samą głowę zanurzona w wodzie była ich matka rycząc bezradnie z rozpaczy. Dalej widać było już za głęboko i nie mogła uratować swoich dzieci.

Niebieski smok nie zastanawiał się ani chwili. Rzucił się w kierunku plaży, wpadł do wody, natężył się i z całych sił wydmuchał z siebie przenikliwe, mroźne powietrze. Woda przed nim w jednej chwili zamieniła się w twardy, lodowy chodnik. Smok wdrapał się na niego i znów zaryczał mrożącym oddechem. Lodowa tafla sięgnęła daleko, aż do samych wyczerpanych smoczątek. Niebieski smok dotarł do nich po lodzie i powyławiał ich z wody niczym pisklęta z gniazda.

Wkrótce potem, dwa małe smoczki znalazły się na plaży obok swojej szczęśliwej mamy, która nie wiedziała nawet jak ma dziękować niebieskiemu smokowi. Od tamtego wydarzenia, już nigdy, żaden zielony smok nie naśmiewał się na widok niebieskiego brata.

K O N I E C

Piotr Walczak autor bajkiMam nadzieję, że bajka Ci się spodobała :) Zapraszam do czytania innych opowieści z tej strony. Jeśli chcesz dorzucić cegiełkę do jej rozwoju, możesz kupić moją książkę "Herbus Poziomka" w wersji drukowanej lub jako e-book. Podobno warto ;)

Pozdrawiam, Piotr Walczak

Tak Piotrze, kupuję!


Bajka o niebieskim smoku do druku

Przeczytaj kolejne przygody Niebieskiego Smoka: Niebieski Smok i królewska korona

Komentarze

super

Bardzo nam się spodobało to opowiadanie!!

Bardzo fajna bajka

Krótka,treściwa, ciekawa ;) Bardzo przyjemnie się ją czytało.

bajka

świetna bajka synek nie zaśnie dopuki nie uslyszy ostaniego słowa a zna na pamięć tą bajkę

Fajna

Takie bajki sa super bez przemocy ? Prosze o kolejne przygody smoka

Super Bajka

Przyłączam się do przedmówcy, prosimy o dalsze przygody niebieskiego smoka:-) Pozdrowionka

Bajka

Znalazłam ta bajke calkiem niedawano syn moj ja uwiwlbia czytamy ja prawie codzien !!!

:)

Wielu osobom się podoba, dziękuję :) Co do kontynuacji, to może kiedyś... nie wykluczam ;)

:)

Świetnie! Pozdrowienia dla Xaviera :)

Bajka

Swietna:-)pozdrawiam

Smocze skrzydła

Skrzydła smoka są ogromne. Kiedy nimi macha, sięgają daleko w dół, poza tułów, znacznie dalej niż smocza szyja. Nie może więc zawisnąć tuż nad wodą, bo skrzydła uderzyłyby w wodę i smok po prostu by w nią wpadł... Tym samym nie sięgnąłby smoczątek bez upadku w wodę. Mam nadzieję, że precyzyjnie to wyjaśniłem ;-)

Super

Super

Super baja!

Bardzo fajna bajka i, co ważne, niezby długa :)

Dziękuję :)

Lepiej krótko ale intensywnie, pozdrawiam :)

:)

Chyba była bardzo zmęczona ;)

Bajka po prostu trafiona

Bajka po prostu trafiona idealnie w gust moich chłopców, którzy są na etapie ninja ,Lego ninjago itp. Mój syn odrazu zrobił porównanie do swojego ulubionego bohatera , który też zamraża wiec spodobała mu się na maxa . Nie zawsze bajki czytane przezemnie im się podobają nawet ja podzielam ich zdanie a Twoja bajka jest piękna i jak już Ktoś wcześnie wspomniał nie długa :) A nawiązując do zapytania czytelnika ,dlaczego nie mógł użyć skrzydeł i polecieć uratować smoczątek- nasuwa mi się prosta myśl , ciezko byłoby mu wziąć w paszczę aż dwa smoczki ,niezdołał by ich uratować ;)

:)

Dziękuję za tę najdłuższą, jak dotąd, recenzję bajki na stronie :) Pozdrawiam!

Pierwsza bajka

Bardzo podoba mi się ta bajka. Jest dla nas specjalna bo to pierwsza bajka jaka czytałam mojemu synkowi kiedy jeszcze był w inkubatorze dziesiątki razy. Kiedy nie bylo czasu ani okazji kupić książki... Zostanie z nami na zawsze;)

:)

Niezwykle miło przeczytać takie słowa. Bardzo dziękuję, pozdrawiam Was serdecznie :)

Bajka o niebieskim smoku

Czytałam 2,5 letniej dziewczynce.Bajka się podobała.Dziecko słuchało.Szkoda tylko że nie ma kilku rysunków nawiązujących do opowieści.

Super!

Bardzo podobało mi się to opowiadanie. Cieszę się, że to tak się skończyło. SUPER!

Bajka o smoku

Świetna bajka, dzidzia szybko i smacznie zasnęła

smoki

ale fajna bajka

Smok niebieski

Wspaniała bajka o niebieskim smoku .czytam Synom i bardzo zabawna ucząca wrażliwości pomocy drugiemu :-) poproszę dalsze Części Niebieskiego smoka

:)

Dziękuję i pozdrawiam :)

Wciągające

Trudny los smoków innych niż inne, może druga część okaże się bardziej hojna w wybawienie z samotności :) gratuluję i dziękuję autorowi.

:)

Dziękuję za opinię, pozdrawiam :)

bajka

chciałam tylko napisać, że mój chłopak ma 16 lat i strasznie sie mu podoba ta bajka, wciąż do niej zasypia :D

Fajna baja

Trochę za szybko się skończyła . Nie mniej jednak synek zdążył usnąć

:)

Dziękuję, pozdrawiam :)

Dodaj komentarz