Bajka o lwie i myszy

Nie gardźmy nikim; bądźmy dla słabszych obroną:
Nieraz pomoc maluczkich przydać nam się może.
Tę prawdę, tysiącznemi przykłady stwierdzoną,
Natychmiast w bajce wyłożę.

Jean de La Fontaine, "Szczur i lew", tłum. Władysław Noskowski

Bajki Ezopa są źródłem niewyczerpanych inspiracji. Na prostych przykładach uczą mądrych zachowań. Oto kolejna, jedna z najbardziej znanych, której bohaterami są lew i mysz. Morał: Co najmniej dwa. Nie oceniaj możliwości innych po wyglądzie. Dobro powraca.

Opracowanie: © Piotr P. Walczak

Lew, który był królem sawanny i bały się go wszystkie zwierzęta, spał sobie pewnego popołudnia w wysokiej trawie. Jego wielka głowa, ozdobiona bujną grzywą, spoczywała na potężnych łapach.

Nieopatrznie natknęła się na niego mała Mysz, która biegła szybko wśród traw i przez przypadek przebiegła przez lwi nos. Wyrwany z drzemki Lew rozzłościł się i nakrył Mysz potężną łapą uzbrojoną w straszne pazury.

- Och, wybacz mi kochany Lwie - przepraszała Mysz. - Nie chciałam cię przebudzić. Proszę, wypuść mnie a pewnego dnia ci się odwdzięczę!

Lwa rozbawiła myśl, że takie małe stworzonko może mu się w jakiś sposób zrewanżować. Był przecież potężnym kotem, któremu nikt nie odważył się wchodzić w drogę, a na dźwięk jego ryku truchlały wszystkie stworzenia. Złość szybko go opuściła, zaśmiał się i pozwolił odejść małemu gryzoniowi.

Kilka dni później, kiedy Lew wybrał się na polowanie, wpadł w pułapkę zastawioną przez ludzi. Spadła na niego sieć upleciona z mocnych sznurów. Lew szamotał się i wściekle ryczał ale nie potrafił wyplątać się z pułapki.

Bajka Ezopa o lwie i myszy
Rys. all-free-download.com

Nagle pojawiła się przy nim mała Mysz, która usłyszała z oddali jego ryki.

- Nie ruszaj się mój drogi - pisnęła. - Ja się tym zajmę.

Drobnymi ale ostrymi jak szpilki ząbkami poprzegryzała liny w kilku miejscach i Lew znów był wolny.

- Śmiałeś się, kiedy powiedziałam, że mogę ci się odwdzięczyć - powiedziała Mysz. - Teraz widzisz, że nawet takie małe stworzenie jak ja, może uratować lwa z opresji.

K O N I E C

Piotr Walczak autor bajkiMam nadzieję, że bajka Ci się spodobała :) Zapraszam do czytania innych opowieści z tej strony. Jeśli chcesz dorzucić cegiełkę do jej rozwoju, możesz kupić moją książkę "Herbus Poziomka" w wersji drukowanej lub jako e-book. Podobno warto ;)

Pozdrawiam, Piotr Walczak

Tak Piotrze, kupuję!


Komentarze

Super. Takiej bajki

Super. Takiej bajki potrzebowalem na imprezę z udzialem Gwiazdora vel św. Mikołaj. Stare a własciwie prastare rzeczy są super

Gwiazdor a Mikołaj

Gwiazdor, to u prawosławnych chodzi, u katolików Mikołaj Święty, a u muzułmanów terrorysta w pasie szahida :)

Aj, szowinizm

Jakie to trzeba mieć smutne, gorzkie i niemądre podejście do życia, żeby mieć takie klapki na oczach i pisać tak szowinistyczne rzeczy - i to nawet pod wpisem z baśnią.

Bajki ezopa

Super do czytania teraz w tym trudnym czasie. Super podpowiedź dla rodziców i dziadkow

bajki ezopa

I takich bajek dzisiaj brakuje dla zarozumialców, pyszałków i przede wszystkim tych co mają wyższe wykształcenie a brakuje im podstawowego.

Bajki ezopa

Bardzo fajna sprawa ....zwłaszcza jak czytam wnukowi na odległość... Dziękuję

.

bardzo ladna bajka czytam zawsze mojej coreczce mai i bardzo jej sie podoba

:)

Dziękuję :)

Dodaj komentarz